Co se teď bude dít?

Směrnice nyní vstupuje do takzvaného trialogu, což je jednání mezi úředníky Evropské komise, poslanci Evropského parlamentu a ministry či vysokými úředníky země, která EU právě předsedá, za zavřenými dveřmi. Tam budou připravovat množství různých upřesnění, ale zásadní body a myšlenky se jen tak nezmění. Následně o této finální podobě bude znovu hlasovat Evropský parlament a poté Rada, kde mohou s velkou dávkou štěstí a snahy vlády národních států směrnici odmítnout. Pokud se tak stane, bude svolán tzv. dohodovací výbor se zástupci Rady i Evropského parlamentu, který musí do 6 týdnů dosáhnout společného návrhu, jinak směrnice není přijata. Následně přijde poslední, třetí čtení, v němž opět obě instituce o finální podobě naposledy hlasují. Na každé z uvedených úrovní mohou proběhnout změny. Směrnice může být odmítnuta či odkládána tak dlouho, až o ní bude rozhodovat nový parlament (volby do Evropského parlamentu budou v květnu 2019).

Pokud projde, což je bohužel aktuálně pravděpodobné, započnou diskuze k implementaci na národní úrovni. Soustavným tlakem na vládu a informační kampaní lze vybojovat rozumnější podobu směrnice alespoň v České republice, případně takovým dobrým příkladem podpořit i podobnou implementaci v jiných zemích.

Jak se můžu zapojit?

Napište tedy svým poslancům a europoslancům, jaký je váš názor, či kontaktujte david.wagner@pirati.cz a zapojte se do našich aktivit. Má to smysl!