Ačkoli se nyní jedná za zavřenými dveřmi, je stále možnost některá rozhodnutí zvrátit či zajistit kvalitní implementaci na národní úrovni. Nebojte se ptát svých poslanců i europoslanců, jak se ke směrnici staví!

Článek 13 je skutečnou hrozbou jak pro svobodu internetu, tak svobodu slova celkově. Memy, remixy, blogy, parodie, i livestream – vše, co nyní považujeme za samozřejmou a neškodnou zábavu můžou filtry vyhodnotit jako nedovolené kopírování a automaticky odstranit. Týká se to nás všech. Ozvěme se, dokud to lze zastavit!

Nadnárodní firmy skrývají svou touhu po vyšších ziscích za snahu ochránit evropský kulturní průmysl před zahraničními internetovými platformami. Ale autorský zákon není zdrojem problému. Je tak nejen zbytečné jím argumentovat, ale může to být dokonce nebezpečné pro svobodu slova, nezávislé autory či malá vydavatelství.

Žádný filtr nemůže posoudit všechny formy obsahu, na které se návrh vztahuje. Článek 13 je tedy technicky neproveditelný a je absurdní očekávat od soudů ve 27 členských zemí EU, že budou neustále zjišťovat, jaké filtry jsou „nejlepší“.

„Místo, aby internet sloužil k všeobecnému prospěchu lidí, pomalinku, tu více, tu méně hlasitě se mění v nástroj kontroly a manipulace.“ To jsou slova Jiřího Kadeřávka z petice za založení Pirátské strany v roce 2009. Piráti podporují svobodné šíření informací a bojují proti cenzuře internetu již od svého založení. Tváří v tvář požadavkům velkých firem neustoupí.

Německá pirátská europoslankyně Julia Reda již čtyři roky bojuje proti podobným tendencím a nyní i proti předkládané směrnici. V Evropském parlamentu je na to ale sama. Pomozme jí a ukažme i ostatním europoslancům, že cenzura je pro nás nepřípustná!